sobota 7. května 2016

Slavnostně otevřena mešita Ferhadija

V Banja Luce byla slavnostně otevřena mešita Ferhat-paši, která byla zničena srbskými extremisty roku 1993. Slavnostního aktu se zúčastnili nejvyšší političtí činitelé Bosny a Hercegoviny, reisu-l-ulema Husein-ef. Kavazović, nejvyšší islámský duchovní v zemi, turecký premiér Ahmet Davutoğlu a několik tisíc hostů z celé Bosny a Hercegoviny. Na bezpečný průběh ceremonie dohlíželo na tisíc příslušníků bezpečnostních sil Republiky Srbské.


Lidově zvaná Ferhadija byla postavena roku 1579 na popud Ferhat-paši Sokoloviće, osmanského místodržícího v Bosně a zakladatele Banja Luky. Jak bylo tehdy v osmanské říši zvykem, městské obyvatelstvo tvořili dominantně muslimové, čemuž odpovídala i architektura, křesťané se do něj začali stěhovat až od poloviny 19. století. Roku 1950 byla skvostná mešita prohlášena za kulturní památku Bosny a Hercegoviny, později se dočkala i zápisu na seznam UNESCO. Bez větších škod přečkala i velké zemětřesení roku 1969, které silně poškodilo Banja Luku a přilehlé okolí. Osudnou se jí stal až krvavý rozpad Jugoslávie.

Během sčítání lidu roku 1991 statistici zaznamenali, že v Banja Luce žije 143 tisíc lidí, z toho 70 tisíc Srbů, 28 tisíc Bosňáků (Muslimů) a 16 tisíc Chorvatů. Počátkem dubna 1992, kdy se v zemi rozhořívala válka, se města zmocnili ozbrojení srbští separatisté, kterým ochotně sekundovala vládní Srbská demokratická strana. Mnozí nesrbští obyvatelé se dali na útěk, odhadem 15 tisíc jich ale zůstalo obklíčeno ve městě; tu museli čelit šikaně, úřední zlovůli, nemálo jich skončilo v koncentračních táborech nebo rovnou přišlo o život. Zbylí Bosňáci a Chorvaté byli z města vypovězeni roku 1993, kdy došlo i ke zničení všech šestnácti zdejších mešit.


První na řadě se ocitla Ferhadija, která byla stržena výbušninami 7. května 1993 neznámými pachateli. Její destrukce proběhla natolik důkladně, že po ní nezbyly ani základy. Na uprázdněném místě poté vzniklo improvizované parkoviště. Po skončení válečného konfliktu se Islámské společenství v Bosně a Hercegovině pokoušelo zničenou památku obnovit, úřady Republiky Srbské mu v tom ale všemožně bránily. Teprve až po nátlaku mezinárodního společenství došlo k udělení příslušného stavebního povolení. Slavnostní položení základního kamene 7. května 2001 se nicméně neobešlo bez incidentu. Zhruba 4 tisíce srbských nacionalistů tehdy kameny zaútočily na muslimské objekty ve městě a 300 návštěvníků, přičemž jedna osoba následkům zranění podlehla. Ani poté však obnova neprobíhala bez problémů. Tradiční způsob výstavby se ukázal jako finančně mimořádně náročný; celkové náklady přesáhly 5 milionů eur, nemalou částí přispěla i turecká Agentura pro rozvoj a spolupráci a Vláda Republiky Srbské.


Ferhadija je v pořadí patnáctou obnovenou mešitou v Banja Luce, na své otevření čeká ještě Arnaudija, postavená roku 1594 a zničená 7. května 1993. Muslimské svatostánky se tak pomalu vracejí do každodenního života města na řece Vrbasu, jeho muslimští obyvatelé ale nikoli, do předválečných domovů se jich vrátily sotva 3 tisíce.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.