sobota 31. ledna 2015

Rusko hrozí kvůli vývozu zbraní na Ukrajinu

Rusko údajně všem bosenskohercegovským institucím odpovědným za kontrolu vývozu zbraní poslalo dopis, v němž upozorňuje na neblahé důsledky, pokud schválí prodej zbraní na Ukrajinou. Moskva uvádí, že pokud její západní soused získá objednanou vojenskou techniku, Bosna a Hercegovina letos zůstane bez dodávek zemního plynu a navíc bude muset okamžitě splatit dluh za odběr této suroviny ve výši 102 milionů marek (1,45 mld. Kč), který má vůči ruskému dodavateli. Bosenskohercegovský velvyslanec v Rusku Ivan Barbić mimoto obdržel úřední list, ve kterém Moskva hrozí dodatečným zvýšením cen zemního plynu.

V reakci na to bosenskohercegovské úřady odmítly vydat povolení pro vývoz zbraní na Ukrajinu společnosti Unis Group v celkové hodnotě 10 milionů marek (142 mil. Kč). Unis Group okamžitě zareagovala podáním žaloby na všechny dotčené orgány státní správy, jelikož i přes dřívější ujištění a přísliby kladného vyřízení její žádost byla bez vysvětlení zamítnuta. Konečné rozhodnutí zřejmě vydá až tříčlenné předsednictvo (prezídium), do jehož kompetence mimo jiné spadá i zahraniční politika.

Bosna a Hercegovina je od ukončení válečného konfliktu roku 1995 rozdělena na tři samosprávné celky, přičemž Republika Srbská zastává postoje výrazně proruské, Federace Bosny a Hercegoviny proevropské nebo proamerické a Distrikt Brčko se k mezinárodní politice nevyjadřuje. Činnost celostátních orgánů je ze zákona přímo závislá na konsensu prvních dvou entit; a pokud se tyto v některých otázkách neshodnou, úřadům nezbývá než se zdržet jakékoli jednostranné aktivity.

Dosud identifikováno 53 albánských obětí

Z masového hrobu Rudnica na jihu Srbska bylo dosud exhumováno a identifikováno 53 těl kosovských Albánců, které povraždily ozbrojené složky Jugoslávie na jaře roku 1999. Podle informací neziskové organizace Fond za humanitarno pravo za masakrem stojí 37. motorizovaná brigáda Armády Jugoslávie, v jejímž čele stál současný náčelník generálního štábu Armády Srbska Ljubiša Diković.


Politické vedení Srbska se za generála Dikoviće jednoznačně postavilo a o jeho odchodu z funkce nechce ani slyšet. Vicepremiér a ministr zahraničí Ivica Dačić jakékoli pochybnosti o morální integritě vojenského velitele odmítl a interpretoval je jako přímý útok proti Armádě Srbska i samotnému Srbsku. Dačić je přitom prvním mužem Socialistické strany Srbska (SPS), kterou založil a dlouhá léta vedl autoritář Slobodan Milošević. SPS jako někdejší vládnoucí strana nese politickou odpovědnost za destabilizaci Kosova a následně i za vedení krvavé války proti albánské menšině.

Zabití Albánští civilisté pocházeli z kosovských obcí Rezala, Stari Čitakovac, Donji Zabelj a Glavno Selo a jejich těla byla po válce přenesena do Srbska, aby je už nikdo nemohl nalézt. Nejmladší oběť měla 14 let a nejstarší 87, bez výjimky se jednalo o chlapce a muže. Sama Rudnica se nachází pouhé 2 kilometry od hraniční linie s Kosovem.

Během války v Kosovu od února 1998 do června 1999 přišlo o život 13 526 lidí, z toho 76 % Albánců a 21 % Srbů. Zvláště v první polovině roku 1999 docházelo k četným masakrům civilistů na obou znepřátelených stranách.

http://yugosfera.blogspot.cz/2014/06/v-srbske-rudnici-nalezeno-34-zabitych.html