Rusko údajně všem bosenskohercegovským institucím odpovědným za kontrolu vývozu zbraní poslalo dopis, v němž upozorňuje na neblahé důsledky, pokud schválí prodej zbraní na Ukrajinou. Moskva uvádí, že pokud její západní soused získá objednanou vojenskou techniku, Bosna a Hercegovina letos zůstane bez dodávek zemního plynu a navíc bude muset okamžitě splatit dluh za odběr této suroviny ve výši 102 milionů marek (1,45 mld. Kč), který má vůči ruskému dodavateli. Bosenskohercegovský velvyslanec v Rusku Ivan Barbić mimoto obdržel úřední list, ve kterém Moskva hrozí dodatečným zvýšením cen zemního plynu.
V reakci na to bosenskohercegovské úřady odmítly vydat povolení pro vývoz zbraní na Ukrajinu společnosti Unis Group v celkové hodnotě 10 milionů marek (142 mil. Kč). Unis Group okamžitě zareagovala podáním žaloby na všechny dotčené orgány státní správy, jelikož i přes dřívější ujištění a přísliby kladného vyřízení její žádost byla bez vysvětlení zamítnuta. Konečné rozhodnutí zřejmě vydá až tříčlenné předsednictvo (prezídium), do jehož kompetence mimo jiné spadá i zahraniční politika.
Bosna a Hercegovina je od ukončení válečného konfliktu roku 1995 rozdělena na tři samosprávné celky, přičemž Republika Srbská zastává postoje výrazně proruské, Federace Bosny a Hercegoviny proevropské nebo proamerické a Distrikt Brčko se k mezinárodní politice nevyjadřuje. Činnost celostátních orgánů je ze zákona přímo závislá na konsensu prvních dvou entit; a pokud se tyto v některých otázkách neshodnou, úřadům nezbývá než se zdržet jakékoli jednostranné aktivity.