Chorvatská protikorupční policie (PNUSKOK) v neděli večer zatkla záhřebského starostu Milana Bandiće a několik dalších vlivných osob z podniků spravujících městský majetek. Kontroverzní politik, pověstný svým nevybíravým chováním, stál v čele chorvatské metropole v letech 2000–2002 a poté nepřetržitě od roku 2005. Původem Hercegovec byl členem dnes vládnoucí Sociálně demokratické strany, ale od roku 2009, kdy proti vůli čelných orgánů partaje neúspěšně kandidoval na prezidenta, působil jako nezávislý. Během své kariéry byl opakovaně podezříván z korupce a nehospodárného nakládání s veřejným majetkem.
pondělí 20. října 2014
čtvrtek 16. října 2014
Vojenská přehlídka v Bělehradě
U příležitosti 70. výročí osvobození města od nacistické okupace se v Bělehradě uskutečnila vojenská přehlídka. Co do počtu účastníků a nasazené techniky se jednalo o největší vojenské defilé od 80. let 20. století. Slavnostního programu se zúčastnil i ruský prezident Vladimír Putin, což se vzhledem k jeho postojům v ukrajinské krizi u západních politiků nesetkalo s pochopením.
úterý 14. října 2014
Nedohraný zápas
Kvalifikační zápas na Mistrovství Evropy ve fotbale roku 2016 mezi Srbskem a Albánií na bělehradském stadionu FK Partizan skončil rvačkou. Důvodem roztržky bylo narušení hry létajícím dronem, který nesl vlajku nacionalisty propagované Velké Albánie. Na očividnou provokaci zareagoval srbský fotbalista Stefan Mitrović, který prapor okamžitě strhl. Krátce nato ho napadli albánští hráči a ty pak rozvášnění srbští fanoušci. Albánští fotbalisté následně utekli do šaten a pokračování ve hře podmiňovali vyklizením stadionu. Na to však protistrana nepřistoupila. Hlavní sudí, zaskočený vývojem situace, se poté rozhodl hru nadobro ukončit.
Policie po skončení zápasu předvolala k výslechu bratra albánského premiéra Olsi Ramu, v současné době občana USA. Podle některých indicií Rama dron ovládal ze své VIP lóže. K incidentu došlo nedlouho před plánovanou návštěvou albánského ministerského předsedy v Srbsku. Po výbušném zápasu došlo k řadě útoků na obchody vlastněné Albánci v Srbsku a albánské velvyslanectví v Černé Hoře a veřejným pálením srbské vlajky v Kosovu.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)